Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil

Kadın Meclisimiz Boğazkale’de

AuNBjzr7cBAUKxR8dcZMONIO1PM0jAHr6W0oCb9ksczx

 FOTO GALERİ

Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Hattuşa’nın ve Hititlerin tanıtımına ve bu değerli kültürel mirasa sahip çıkmak adına “Hititçenin 100. Yıldönümü” konulu konferans önceki gün gerçekleştirildi.

 

Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Hattuşa’nın ve Hititlerin tanıtımına ve bu değerli kültürel mirasa sahip çıkmak adına “Hititçenin 100. Yıldönümü” konulu konferans önceki gün  gerçekleştirildi.

Çok Programlı Boğazkale Lisesi’nin Konferans Salonun’da yapılan programa Çorum AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şaheste Uçar, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Yrd. Doç.Dr. Özlem Sir Gavaz, AK Parti Sungurlu İlçe Başkanı İlyas Özkan, Çorum Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Programda Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şaheste Uçar, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, Çorum AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, günün önem ve anlamına dair birer konuşma yaptı.

Programda, Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz “Hititler” ile ilgili yaptığı sunumunda Hititçenin çözümünden kısaca bahsettikten sonra, Hititlerden günümüze aktarılan bazı gelenek, görenek ve uygulamalardan örnekler verdi.

Boğazkale Halkının da büyük ilgiyle takip ettiği konferansın hemen ardından Çorum Kız Teknik Meslek Lisesi Öğretmenleri tarafından hazırlanan ve Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri Ferda Tatlı, Zehra Göktürk, Gamze Sezgin, Sezer Özder, Mevlüt Sakallı, Şeyda Özkan ve Cahit Duymuş tarafından Hitit kıyafetlerinin tanıtıldığı, mini bir defile yapıldı.

Programda Yazar ve Öğretmen Erdal Şahin tarafından yazılan ve yönetilen, bilimsel danışmanlığının ise Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz tarafından yapılan Çorum’un Hititlerle ilgili ilk Tiyatro Oyunu “Ağlayan Şehir Hattuşa” ekibi tarafından hazırlanan kısa bir tiyatro gösterisi sahnelendi. Yazar ve Yönetmen Erdal Şahin ve Hitit Üniversitesi Öğrencileri, Semih Yaşar Çizikçi, Burcu Atmaca, Şahin Cihan Kaçmaz, Merve Sarıca, Emre Çimen ve Gizem Şahinkul tarafından sahnelenen oyun izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Program sonrasında, Ak Parti Boğazkale ve Sungurlu Kadın kolları tarafından hazırlanan ikramlardan sonra heyet Boğazkale ve Yazılıkaya’ya bir gezi gerçekleştirdi.

‘Hattuşa’yı Marka Haline Getireceğiz’

Çorum AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum’un tarih mirasına ve Çorum kadınına katkı sağlamak için siyasete girdiğini söyledi.

Önceki gün  Boğazkale’de düzenlenen “Hititçenin 100. Yıldönümü” konulu konferansta konuşan Ceritoğlu, “ Yapılan genel seçimlerde tüm hanım kardeşlerimin desteğini arkama aldım. Bunu için herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yolda daha yapılacak çok iş olduğunu belirten Ceritoğlu,”Teşkilatlar olarak Erkek kardeşlerimiz biz kadınların yaptıkları her işin arkasında duruyorlar. Çünkü kadınlara çok değer veriyorlar. Kadınlar onların birer anneleri, birer eşleri, birer kız kardeşleri olarak görüyorlar” şeklinde ifade etti.

Hattuşa’ya bundan sonra daha çok imkan sağlayacaklarını vurgulayan Ceritoğlu, “ Hitit Üniversitesinin desteği ve bilgi birikimi ile, teşkilatlarımızın emeği ile Hattuşa’yı bir marka şehri haline getireceğiz. Bunun için de 2016 Unesco kültürüne girişimizin 30 yılı münasebetiyle Belediyemizin ve Kaymakamlığımızın destekleri ile Kültür ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak topyekûn büyük bir patlama gerçekleştireceğiz ve hak ettiği yere fazlasıyla getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Ceritoğlu, Kadın istihdamı açısından Hattuşa Hitit Kültürünün ve İnanç Turizminin Sungurlu ve Boğazkale için olmazsa olmazları arasın olduğunu söyledi.

Kadınların el emekleri ile yaptıkları ürünleri istihdama çevireceklerini ifade eden Ceritoğlu, “ Bunun yanında gençlerimizin büyük şehirlere göç etmesini engellemek en büyük hedeflerimiz arasındadır. Başka yerlerde başarıyı yakalamak çok zordur. Üretken gençlerin aileleriyle birlikte kalarak memleketlerine faydalı olmaları önemli bir gerçektir. Çünkü şu anda ben siyaset yapabiliyorsam tek sebebi anneme yakın olmamdır” şeklinde konuştu.

‘Çorum Tarihine Kadınca Dokunuşta Bulunduk’

Çorum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şaheste Uçar, bu etkinliği hazırlamalarında ki amaçlarının Çorum’un tarihi zenginliğine kadınca bir dokunuşta bulunarak, tarihi mirasına sahip çıkıp farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

Önceki gün  Boğazkale’de düzenlenen “Hititçenin 100. Yıldönümü” konulu konferansta konuşan Uçar, “ Gönül İsterdi ki Boğazkale’ye girdiğimizde lüks oteller, misafirhaneler gibi tesisler görmekti ama çeşitli sebeplerden dolayı burada maalesef kültür turizmi yeterince gelişmemiştir” şeklinde ifade etti.

Dünyada birçok Üniversitesinde Hititoloji’nin anabilim dalı olarak okutulduğunu belirten Uçar, “ Sebep ne olursa olsun Çorum tarihine sahip çıkmamak ve ondan yeterince faydalanmamak, dedesinin mirasına inancından dolayı sahip çıkmayan adama benzer. “Dedem namaz kılmazdı, mirasını da istemem” demek ne kadar yanlışsa, Hititlerin mirasına sahip çıkmamak da o kadar yanlıştır.” dedi.

Boğazkale’ye yerli ve yabancı turistleri çekmek için işadamlarını ve Belediyeleri yatırım yapmaya davet eden Uçar, Hitit kıyafetlerini dikmek ve satmak buradaki kadın istihdamına ciddi katlı sağlar ve dünyanın her yerinde alıcı bulur. Yapılacak oteller, misafirhaneler, restauranlar Boğazkale halkı için birer ekmek kapısı olur” şeklinde konuştu.

Duyurular

  • 18 Mart Çanakkale Zaferi Çorum Şehitliği Anma Proğramı 18 Mart Cumartesi Saat 06:00

    17.03.2023


Çorum Kent Konseyi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | Made With ßy Serkan Demir | [2014-2020]