Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil

HİTİTLER GERİ DÖNDÜ

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çorum Kent Konseyi işbirliğinde hazırlanan ve Karşıyaka İlkokulu tarafından uygulamaya konulan ‘’Geçmişten Geleceğe Gülümse Projesi ‘’ drama etkinlikleri; İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve Çorum Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan’ın katılımı ile yapıldı.

Tarih ve çevre bilincini geliştirmeye yönelik sosyal öğrenme alanları oluşturarak, tarih öğretimine katkı sunmak; çocuklara yönelik bilinçlendirme çalışmalarıyla, tarih ve çevreye olan ilgiyi artırmak, geleceğe dair toplumsal bir bilinç oluşturmak amacıyla uygulamaya konulan proje kapsamında; 96 öğrencinin yer aldığı drama etkinlikleri, Çorum Müzesinde yapıldı. Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Yrd.Doç.Dr. Özlem Sir Gavaz ve Çorum Müzesi müdürü Dr. Önder İpek danışmanlığında hazırlanan dramalar, Çorum Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından fotoğraflanırken, Bilge Kağan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Sinema-Televizyon Bölümü öğretmeni Yücel Yıldız tarafından filme alındı. Dramalar, Yürütme Kurulu Üyeleri Ersoy Özkeskin, Karip Tilki, Erol Uzun ve Arkeoloji Kulübü üyelerinin katkılarıyla, öğrenciler tarafından sahnelendi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren proje sorumlusu ve Karşıyaka İlkokulu müdürü Cemalettin Tunç, danışmanımız  Nuran Hakyemez danışmanlığında, Çorum Belediyesi Kadın Kültür Merkezi atölyelerinde 96 adet Hitit kıyafeti hazırlandığını, takıların Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezince yapıldığını, Çorum Müzesi tarafından yedi drama alanının belirlendiğini belirterek; çalışmaların bir kurgu çerçevesinde planlandığını söyledi.

Etkinlikler Müzeye Giriş Draması ile başladı. Planlanan kurgu çerçevesinde sahnelenen drama etkinliğinde; Çorum Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyelerinin, kendi uygarlıklarını tanıma, tanıtma ve koruma gayretine düştüklerini öğrenen Hitit Halkının, bu duruma duyarsız kalmayıp, yaşadıkları topraklara dönüşü, Tarih ve çevre bilinci oluşturmak isteyen çocuklara destek vermek amacıyla Çorum Müzesine gelişi, Hitit Halkının geleceğini öğrenen günümüz insanlarının, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve Çorum Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan ile birlikte,  onları, müze girişinde çiçeklerle karşılaması, Kral 3. Hattuşili ve Kraliçe Puduhepa’nın karşılama töreninde günümüz insanlarını selamlaması ve hediyeler sunması, Bereket Duası’nın yapılması ve müzeye giriş canlandırıldı.

Müze içinde belirlenen drama alanlarında yapılan çalışmalarla öğrencilerin zamanda yolculuk yapması sağlandı. Dramalarda kültürel mirasın korunmasından doğan şaşkınlık, daha yakın tarihe ait eserlerde kendi birikimlerini fark etme, günümüz insanının ulaştığı bilgi ve teknolojiye  hayranlık temalarına yer verildi. Oyuncağını kaybeden Hititli bir çocuğun, oyuncağını müzede bulması, binlerce yıl sonra yaşadığı topraklara dönen bir Hitit ailesinin kendi evinde ağırlanması, kendi kullandıkları arabayla karşılaşan kral ve kraliçenin Hattuşa’ya yolculuğu, Hititli bir usta ve çırağın kendi yaptıkları vazolarla karşılaşması, öğrenciler tarafından canlandırıldı. Zaman kavramının öğrenciler tarafından anlaşılmasına olanak sağlayan diğer drama etkinlikleri Etnoğrafya Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliklerin son bölümünde, Hititler adına kral ve kraliçenin; günümüz insanları adına Çorum Müze Müdürü Dr. Önder İpek ve Yrd.Doç.Dr. Özlem Sir Gavaz’ın taraf olduğu kültürel mirası koruma, tanıtma anlaşması kil tablet üzerinde mühürlendi.

Projenin bu bölümüne ait çıktıları hakkında bilgi veren yürütme kurulu üyesi Ersoy Özkeskin,  çekilen fotoğraflardan seçili bir tanıtım katalogu hazırlanacağını, çekilen filmlerin hem kısa film olarak, hem de belgesel olarak düzenleneceğini, elde edilen görsellerin kullanıldığı bir okul ajandası hazırlanacağını belirterek, bu çıktıların ilimizin tanıtımında kullanılmasının  paydaş kurumlarca sağlanacağını, çalışmaların 14 Mayıs’ta Boğazkale ve Alacahöyük’te yapılacak etkinliklerle tamamlanacağını ifade etti.

 

Duyurular

  • Gençlik Meclisi etkinliği 06 Nisan Perşembe günü 22.00’de, Valimiz Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ile Tarihi Veli Paşa Hanı’nda bir araya geleceğiz.

    05.04.2023
  • 18 Mart Çanakkale Zaferi Çorum Şehitliği Anma Proğramı 18 Mart Cumartesi Saat 06:00

    17.03.2023


Çorum Kent Konseyi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | Made With ßy Serkan Demir | [2014-2020]