Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil

“Bağımlı Olma,Özgür Ol” Konferansının 2.’si Düzenlendi

IMG-20160316-WA0005

Çorum Kent Konseyi Gençlik Meclisi Halkla İlişkiler Çalışma Grubu’nun 2016 yılı faaliyetleri kapsamında “Bağımlı Olma,Özgür Ol” konferansının 2.’si Mehmetçik Anadolu Lisesi’nde düzenlendi.
<>
Konferansta Çorum Özel Hastanesi Psikoloğu Oğuzhan Cevizci “Bağımlılığı” anlattı.
<>
Cevizci : Bağımlılık; günümüzde kişinin yaşam kalitesini düşüren, çevresine olan ilgisini azaltan bir çoğu sağlık problemleri ve ölüm ile sonuçlanan iradesiz davranışların tümüdür. Genellikle gençlerimizinyaşadığı bu problemden dolayı Çorum Özel Hastanesi Psikoloğu Oğuzhan Cevizci Mehmetçik Anadolu Lisesinde “Bağımlılıklar ve Kurtulma Yolları” konulu bir konferans verdi. Yoğun ilginin olduğu konferansta Cevizci, kullanılan maddelere ya da teknolojiye genellikle sosyal ortamlarımızın baskısı sonucu başladığına değindi. Özellikle sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin genellikle ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde kullanılmaya başlandığını aynı zamanda bu dönemlerde sürekli fiziksel ve psikolojik olarak maddeye bağlı kalındığı hakkında detaydı bilgi verdi. Özellikle gençlerin arkadaş çevrelerinde “bir kereden bir şey olmaz”, “dene hiç bir sıkıntın kalmaz” veya “sen korkaksın yapamazsın” gibi baskıcı cümleler ile kişinin maddeye başlaması sağlanmaktadır. Bunun akabinde kişi o maddeye bağlılığı sonucunda çeşitli ağır sağlık problemleri ve ölümle sonuçlanan durumlar yaşayabilir. Cevizci bunların dışında özellikle günümüzdeki en büyük problemin teknoloji bağımlılığı olduğunu, kullanılan sosyal medyanın aile içi bağları, sosyal dayanışmaları ve farkındalıkları azalttığını, gelecek nesillerin daha çok bağımlılık yaşadığına değindi. Cevizci son olarak bu tür çalışmaların aileler ve bireylere yapılması gerektiğinin faydaları üzerinde durdu.

IMG-20160316-WA0006 IMG-20160316-WA0004

Duyurular

  • Gençlik Meclisi etkinliği 06 Nisan Perşembe günü 22.00’de, Valimiz Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ile Tarihi Veli Paşa Hanı’nda bir araya geleceğiz.

    05.04.2023
  • 18 Mart Çanakkale Zaferi Çorum Şehitliği Anma Proğramı 18 Mart Cumartesi Saat 06:00

    17.03.2023


Çorum Kent Konseyi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | Made With ßy Serkan Demir | [2014-2020]